Русија ќе биде прва во светот која ќе одобри вакцина за коронавирус

од Aleksandar Petrovski

Русија има намера да биде првата земја во светот што ќе одобри вакцина против коронавирус и тоа за помалку од две недели.

Руските власти изјавија за Си-Ен-Ен дека тие работат на добивање на вакцината, изработена од московскиот институт Гамалеја, која ќе биде одобрена до 10 август или порано.

Ќе биде одобрен за јавна употреба, а здравствените работници ќе бидат првите што ќе ја примат.

„Ова е моментот на Спутник“, рече Кирил Дмитриев, шеф на рускиот фонд за суверено богатство на Русија, кој го финансира руското истражување за вакцините, осврнувајќи се на успешното лансирање на првиот сателит во светот од страна на Советскиот Сојуз во 1957 година.

„Американците беа изненадени кога го слушнаа звукот на Спутник. Исто е и со оваа вакцина. Русија ќе ја има прва“, додаде тој.

Сепак, Русија не објави никакви научни податоци за тестирањето на вакцината, а Си-Ен-Ен не е во состојба да го потврди своето тврдење за безбедноста или ефикасноста.
Критичарите велат дека постои притисок да се развие вакцина заради политичкото влијание на Кремљ, кој сака да ја претстави Русија како глобална научна моќ.
Исто така, постои голема загриженост дека тестирањето на вакцини врз луѓето е нецелосно.

Десетици испитувања со вакцини се во тек низ целиот свет, а мал број ја испитуваат ефективноста, меѓутоа, повеќето истражувачи предупредуваат дека останува многу работа пред да се одобрат вакцините.

Додека некои глобални вакцини се во третата фаза на тестирање, руската вакцина допрва треба да ја заврши втората фаза.

Истражувачите планираат да ја завршат оваа фаза до 3 август, а потоа да ја спроведат и третата фаза од студијата паралелно со вакцинацијата на медицинските работници.

Руските научници велат дека вакцината е развиена брзо бидејќи е изменета верзија на онаа што веќе постои за борба против други болести.

Таквиот пристап постои во многу други земји и други компании.
Модерна, чија вакцина е поддржана од американската влада и која започна во тест фаза три во понеделникот, разви вакцина против коронавирус врз основа на вакцината што ја развива за сроден вирус, МЕРС.

Иако го забрза процесот на развој, американските и европските регулатори бараат целосен тест за безбедноста и ефикасноста на вакцината.

Руското Министерство за одбрана објави дека руските војници биле доброволци во испитувањата на луѓе.

Во снимените коментари доставени до Си-Ен-Ен, Александар Гинсбург, директор на проектот, рече дека тој веќе се вакцинирал самиот.

„Русија го покажа своето лидерство во развојот на вакцините и докажаната платформа за вакцините против ебола и МЕРС, со цел да го донесе првото безбедно и ефикасно решение за најголемиот проблем во светот“, изјави Дмитриев пред Си-Ен-Ен.

Светската здравствена организација соопшти дека нема одобрена вакцина за МЕРС.

Руското Министерство за здравство, кое се уште го нема потврдено август како датум на одобрување, објави дека медицинскиот персонал кој се наоѓа на линијата на фронтот ќе се вакцинира прво, откако ќе се одобри вакцината за јавна употреба.

loading...

Слични содржини