Русија по 14-ти пат ја тестира експерименталната ракета на Путин со нуклеарен погон

од Vladimir Zorba

Русија се подготвува да тестира експериментална крстосувачка ракета со нуклеарен погон со дострел до 14.000 милји, пишува Њујорк Тајмс.

Ракетата, позната како „Буревестник“, не успеа на претходните тестови и еднаш предизвика несреќа која резултираше со неколку смртни случаи. Тринаесет пати се обиделе да ја лансираат, според американското издание.

„Буревестник“, исто така познат на Запад како RS-SSC-X-09 Skyfall, ќе и даде на Русија интерконтинентална балистичка ракета со исклучително долг дострел, доколку идните тестови бидат успешни и оружјето влезе во арсеналот на Москва.

„Њујорк тајмс“ објави дека сателитските снимки на база на рускиот Арктик покажале движења на авиони и возила во согласност со претходните тестови, додека Русија, исто така, издаде авијациско советување, исто така во согласност со претходните тестови, кое беше продолжено до петок.

Сè уште не е јасно дали проектилот е веќе тестиран или ќе биде тестиран во блиска иднина, пишува „Тајмс“.

„Буревестник“ беше претставен во 2018 година, како дел од новиот опсег на нуклеарно оружје дизајнирано да постигне подолг лет и поголема брзина. Малку се знае за проектилот, вклучувајќи го и неговиот дизајн, бидејќи Русија го чуваше во тајност.

Експерименталната ракета со нуклеарен погон не успеа неколку пати, вклучувајќи ја и несреќата во август 2019 година во која загинаа пет научници. Дел од проблемот со кој се соочија руските инженери беше активирањето на единицата за нуклеарен погон, која би требало да се активира откако ракетните засилувачи на цврсто гориво ќе ја подигнат ракетата во воздух.

„Буревестник“ е едно од шесте стратешки оружја, заедно со други, како што се балистичката ракета Кинжал и хиперсоничното возило „Авангард“, кои Путин ги претстави во говорот во 2018 година. Тој тврдеше дека оружјето може да ја надмине и совлада постојната одбрана на САД. Обраќајќи му се на Западот, тој рече: „Не успеавте да ја задржите Русија“.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано се закануваше дека ќе користи нуклеарно оружје за време на војната во Украина.

Путин претходно оваа година го суспендираше Новиот договор за намалување на стратешкото оружје, пакт меѓу САД и Русија за споделување информации за тестирање на нуклеарно оружје и ограничување на бројот на боеви глави и бомби во нивниот арсенал.

Слични содржини