„Русија развива уште најмалку десет вакцини против корона“

од Vladimir Zorba

Во Русија денес се развиваат уште најмалку десет препарати, покрај постојните вакцини против коронавирусот на Центарот „Гамалеј“, Центарот „Вектор“ и Центарот „Чумаков“, изјави денеска директорката на Руската федерална служба за фитосанитарен надзор (Роспотребнадзор), Ана Попова.

„Денес, најмалку 10 од нив се развиваат во земјата“, рече Попова во интервју за телевизијата „Русија 1“, одговарајќи на прашањето уште колку вакцини се развиваат во Русија, покрај трите веќе познати.

Таа прецизираше дека Центарот „Вектор“ (научен центар на Роспотребнадзор) развива уште три вакцини, пренесува „Спутник“.

„Се надеваме дека ќе бидат многу успешни. Постои комбинирана вакцина против грип и коронавирус. Врз основа на вирусот на сипаници. Денес целата се спроведува преку развој “, објасни Попова.

Таа посочи дека периодот на тестирање на вакцината „ЕпиВакКорона“ од моментот на имунизација на волонтерите е шест месеци.

„За да изберете три илјади, треба да тестирате и да разговарате со многу поголем број луѓе“, објасни директорот на Роспотребнадзор.

Како што изјави таа, клиничките испитувања се спроведуваат на осум клинички локации во московскиот регион, во Казан, Тјумен и Калининград.

„Мораме да вакцинираме 3.000 луѓе. Не е толку многу, затоа сум сигурна дека ќе го сториме тоа (вакцинација) за многу кратко време “, изјави Попова.

Спутник потсетува дека во октомври, претседателот на Русија, Владимир Путин, објави регистрација на втората руска вакцина против вирусот, што беше развиена од Државниот научен центар „Вектор“, и која беше наречена „ЕпиВакКорона“.

Испитувањата на вакцината по регистрацијата започнаа на 26 ноември.

На 18 ноември, Министерството за здравство на Русија издаде дозвола до центарот „Вектор“ за спроведување на тестови за пост-регистрација на вакцината против коронавирусот „ЕпиВакКорона“.

loading...

Слични содржини