Русија: Запрен нападот врз Азовстал, отворен хуманитарен коридор

од Stefanija Kuzmanovska

Руската армија одреди прекин на огнот во областа на фабриката за челик Азовстал и отвори хуманитарен коридор, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Со претставниците на украинската страна е постигнат договор за евакуација на ранетите војници во здравствените установи, пренесува РИА Новости.

Ранетите се префрлени преку коридорот во болницата во Новоазовск, на територијата на самопрогласената Доњецка Народна Република.

Слични содржини