Русите опколени во стратешки важен град во Доњецк

од Vladimir Zorba

Советникот на шефот на украинскиот претседател Алексеј Арестович објави дека до 5.500 руски војници се опколени во Лиман во Доњецк.

Според тамошните украински власти, нивните војници ги „отсеклле“ сите патишта кои водат надвор од градот, а сите обиди на руската војска да ги ослободи своите војници биле неуспешни.

Слични содржини