Русите зададоа БРУТАЛЕН УДАР: Срамнети со земја станбени блокови во Доњецк (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Нова снимка открива како руската армија со застрашувачки напади со термобарични бомби урива станбени блокови во Доњецк, јавува „Слободна Далмација“.

Термобаричното оружје предизвика магла од високо запаливиот аеросол неколку моменти пред детонацијата. Кога ќе избие, облакот од пареа се пали и го вшмукува околниот воздух, создавајќи повисоки температури и поштетни експлозии кои траат многу подолго од вообичаените експлозии.

И покрај тврдењата на руското министерство дека негираат гранатирање на станбени области, ново објавеното видео го демантира тоа.

По кратката деескалација за прегрупирање и консолидирање на бројот на војниците, бруталниот напад на Русија врз источен Донбас продолжи оваа недела со серија разорни напади додека трупите на Путин се обидуваат да заземат поголема територија во југоисточна Украина.

Во извештајот на украинските копнени сили се вели дека руските единици сега се обидуваат да го одбранат теренот што веќе го зазеле во областите Луганск, Запорожје, Керсон и Харков.

Слични содржини