Руски Газпром најавува пад на профитот од 41 отсто по санкциите на Западот

од desk4

Руската државна компанија за природен гас Газпром – столб на економијата – најави огромен пад на профитот.

Извозникот на гас рече дека неговиот профит за 2022 година паднал за 41 отсто на 1,226 трилиони рубљи (15,4 милијарди долари).

Тоа доаѓа откако западните земји воведоа широки санкции по инвазијата на Украина во февруари 2022 година.

Велика Британија го забрани увозот на руски гас – иако ЕУ не го забрани.

Пред војната, земјите на ЕУ се потпираа на руски увоз за околу 40 отсто од нивното снабдување со гас.

Владимир Путин во септември на неодредено време го прекина главниот гасовод – Северен тек – кон Европа.

Компанијата се обиде да го зајакне својот извозен бизнис со зголемени испораки на Кина и на другите пазари.

Слични содржини