Руски политичар: На сите военоспособни мажи треба да им се забрани излез од државата

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот политичар Сергеј Тсеков изјави денеска за прорежимската руска новинска агенција дека на сите военоспособни мажи треба да им се забрани да патуваат во странство.

Тсеков додаде дека казните за избегнување воен рок треба да се зголемат од 3.000 на 50.000 рубљи.

Откако ќе се проучи практиката, можно е да се воведе кривична одговорност за избегнување на воен рок, тврди тој.

Да потсетиме, во Русија, откако претседателот Путин најави мобилизација на 300.000 резервисти за војната во Украина, почна егзодусот на мажите во соседните земји. На граничните премини со соседните земји се забележани огромни гужви, а авионските билети молскавично се распродадоа, а нивните цени достигнаа рекордни вредности.

Слични содржини