Рускиот центар „Вектор“ патентираше вакцина против корона

од Vladimir Zorba

Федералниот институт за индустриска сопственост на Русија одобри патент за вакцина за коронавирус на државниот научен центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“, објави прес-службата на Институтот.

„Центарот за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ доби патент за својата вакцина против коронавирусот“, изјавија тие за „Спутник“.

Научниците развија вакцина која содржи фрагменти од вирусот – синтетички пептидни антигени. Вакцина базирана на нив создава имунолошка реакција на вирусот и придонесува за развој на имунитет.

„Вкупно се издадени три патенти за пронајдоци, од кои секоја содржи одреден модифициран фрагмент од вирусот“, рече „Роспатент“.

loading...

Слични содржини