САД донираат уште 500 милиони дози Фајзер на земјите во развој

од Nikola Popovski

САД купуваат 500 милиони дози на вакцини против коронавирус „Фајзер“ и ќе ги донираат на земјите со ниски и средни приходи, објави во средата американскиот претседател Џо Бајден.

Тој го потврди ова откако објави на состанокот на лидерите на Г7 во јуни дека неговата администрација ќе изврши првично купување на 500 милиони дози што ќе бидат распределени преку Глобалната алијанса за вакцини на Обединетите нации.

Тој посочи дека САД досега донирале 160 милиони дози од вакцината во повеќе од 100 земји, пренесува Анадолија.

„САД ќе купат дополнителни 500 милиони дози на вакцини Фајзер за да ги донираат во земји со ниски и средни приходи. Овие дози ќе бидат испратени до земјите до овој период следната година“, рече тој.

Говорејќи за време на виртуелниот самит за Ковид-19 на маргините на Генералното собрание на ОН, Бајден ги повика глобалните лидери да се обидат да ги „надминат“ напорите за справување со пандемијата.

Бајден нагласи дека лидерите мора да донираат, а не да продаваат вакцини за земјите на кои им се потребни „без никакви политички потези“, бидејќи тој ја објави целта да се вакцинираат 70 проценти од светската популација во рок од една година.

Соопштението дојде откако генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш издаде остри обвинувања кон развиените нации, истакнувајќи ја глобалната нееднаквост во пристапот до вакцини.

Слични содржини