САД го сменија законот: „Ако невакцинираните повеќе не се опасни, Ѓоковиќ може да влезе во земјата?“

од Nikola Popovski

Во Соединетите Американски Држави започнаа промените на правилата за ограничувања во врска со коронавирусот, а сега се многу поголеми шансите српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ да заигра на УС Опен.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објавија дека некои мерки што се во сила од почетокот на пандемијата се менуваат. По две години, следните ставки беа отфрлени како задолжителни.

– Оние кои биле изложени на коронавирус повеќе не треба да бидат ставени во карантин

– Невакцинираните сега ги имаат истите упатства како вакцинираните

– Учениците можат да останат во училницата откако ќе бидат изложени на коронавирус

– Веќе не се препорачува тестирање на оние без симптоми.

Што значи ова во пракса? Законот според кој невакцинирани странци не можат да влезат во земјава се уште е на сила, но се очекува да се ревидираат и правилата за патнички сообраќај. Тоа ја отвора можноста за отфрлање на можноста за задолжителна вакцинација, што би ја отворило широко вратата за Ѓоковиќ да се натпреварува во САД. На крајот на краиштата, тоа што сега невакцинираните ги имаат истите упатства како вакцинираните е доволен показател дека веќе нема да има таква поделба во Америка. Прашање на денови е кога конечно ќе биде укината и дали ќе се направи во временска рамка која му одговара на српскиот тенисер.

Според американските медиуми, се очекува ЦДЦ да ги ревидира тие правила до крајот на следната недела, но нови информации може да дојдат во секое време.

Сет Дилон, американски новинар и претседател на „Вавилонска пчела“ (која е оценета како најточен извор на информации), објави твит кој ја разбранува јавноста.

„Ако невакцинираните повеќе не се зли и опасни, можеме ли да продолжиме и да го оставиме Новак да игра?“ напиша саркастично Дилон поради односот на државата кон невакцинираните (тој повика и на реакција на САД во овој случај) и ја означи во објавата Јелена Ѓоковиќ.

Ова доволно говори за односот што го имаа кон невакцинираните лица во САД, а сето тоа доаѓа по бранот промени што ги најави Џо Бајден, американскиот претседател, а се очекува дополнително олеснување на мерките во текот на следната недела. Досега ЦДЦ објавуваше официјални соопштенија неделно, но сега за прв пат сè тргна од „мртва точка“.

Ѓоковиќ потенцијално би можел да биде во САД веќе следната недела (или набргу откако ќе бидат укинати сите законски ограничувања), па би можел да игра на УС Опен од 29 август. Се разбира, во случај да има толку голема промена.

На веб-страницата на Владата е наведено дека се ревидира одлуката за патниот и патничкиот сообраќај, па останува да се види што ќе биде кога ќе се донесе конечната одлука.

Слични содржини