САД и Европа бараат: Да се ​​забранат летовите над Белорусија и да се воведат санкции за Минск

од Nikola Popovski

Шефот на Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат, Боб Менендез, заедно со колегите од Чешка, Летонија, Германија, Литванија, Ирска, Полска и Велика Британија, повикаа на забрана на сите летови над Белорусија и воведување санкции кон Минск во светло на инцидентот на присилното слетување на „Рајанер“ во белоруската престолнина.

„Ја повикуваме Меѓународната организација за цивилно воздухопловство (ИКАО) веднаш да го испита ова јавно кршење на слободниот транзит меѓу државите и заканите за авијацијата“, се вели во соопштението.

Во исто време, пратениците повикаа на прекин на членството на Белорусија во организацијата и „забрана за сите летови над Белорусија, вклучително и летови од и од земјата“ сè додека не заврши истрагата.

Покрај тоа, изјавата содржи препорака до земјите од НАТО и Европската унија да воведат санкции за Минск и да ги спречат белоруските власти „да го користат Интерпол и други меѓународни организации за понатамошни напади врз демократијата во Европа“.

„Повикуваме на итно и безусловно ослободување на опозицискиот лидер Роман Проташевиќ и на сите други политички затвореници“, се вели во документот.

Претходно беше објавено дека авионот „Рајанер“, кој летал од Атина кон Вилнус, бил принуден да слета во Минск по објавувањето дека во него може да има бомба. Меѓу патниците бил и основачот на опозицискиот телеграм-канал „Некст“, Роман Проташевич, кој веднаш бил уапсен на аеродромот. Тој е обвинет, меѓу другото, и за „организирање масовни немири“ во Белорусија.

Според Министерството за одбрана на Белорусија, МиГ-29 бил подигнат за да го придружува патничкиот авион.

Слични содржини