САД имаат најголем број на новозаразени во последните 6 месеци

од Vladimir Zorba

Соединетите држави во средата имаа најголем број на новозаразени со коронавирус во последните шест месеци – повеќе од 100,000, според Ројтерс.

САД во просек имаа 94,819 нови случаи дневно во изминатите седум дена, што претставува зголемување од пет пати за помалку од еден месец.

Просекот од седум дена дава најточна слика за стапката на ширење на случаи, бидејќи некои држави известуваат бројки еднаш неделно.

Седум држави со најмалку вакцинации – Флорида, Тексас, Мисури, Арканзас, Луизијана, Алабама и Мисисипи – претставуваат половина од сите случаи и хоспитализации низ САД, изјави во четвртокот координаторот за Ковид -19 во Белата куќа, Џеф Зиентс.

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи предупреди во средата дека бројот на нови дневни случаи може да се искачи на 200.000 во наредните недели.

„Луѓето кои не се вакцинираат погрешно мислат дека се работи само за нив. Но, не е така. Се работи за сите други“, додаде Фаучи.

САД планираат да им дадат трета доза на вакцината на Американците од здравствени групи со висок ризик во борбата против позаразниот делта-вид, објави Фаучи во четвртокот.

Така, САД им се придружуваат на Германија, Франција и Израел во донесувањето на таа одлука, игнорирајќи ги повиците на Светската здравствена организација да ја одложат, за да дозволат дози и во други делови на светот.

Јужните држави, кои имаат најмал број вакцинации, имаат најмногу нови случаи. Флорида, најголемото жариште во земјата, постави нов црн рекорд во четвртокот со вкупно 12.373 пациенти со „Ковид-19“ во болниците.

Во сојузната држава има 23 проценти од сите хоспитализации во САД, изјави во средата портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, повикувајќи го гувернерот на републиканците Рон ДеСантис „да се приклучи во борбата против коронавирусот“, откако го критикуваше претседателот Џо Бајден за издвојување на Флорида.

Во вторникот, Бајден ги повика републиканските лидери на Флорида и Тексас, во кои е третина од новите случаи, да ги почитуваат јавните упатства воведени поради пандемијата или „да се тргнат од патот“.

Во борбата против пандемијата, градот Њујорк воведе обврска да се покаже доказ за вакцинација за влез во ресторани, спортски сали и други продажни места. Некои американски приватни компании, исто така, воведоа обврска за вакцинација за нивните вработени.

Слични содржини