САД испраќаат нова воена помош за Украина

од Stefanija Kuzmanovska

САД испраќаат дополнителна воена помош од 275 милиони долари за Украина, вклучително и големи количества муниција и високотехнолошки одбранбени системи кои можат да се користат за откривање и уништување руски беспилотни летала.

Најновиот пакет помош вклучува 80.000 куршуми артилериска муниција и непознато количество муниција за повеќецевниот ракетен систем со долг дострел HIMARS, изјавија американски официјални лица за АП под услов да останат анонимни.

Вкупниот износ на помошта е помал од повеќето пакети што САД ги испорачаа досега, и следува по изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој рече дека Русија се чини дека ги намалува своите воени активности со цел да се прегрупира и да започне нова офанзива на пролет.

Слични содржини