САД ќе започне со испорака на помош за Украина во вредност од 40 милијарди долари

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот Сенат одлучи да започне со испорака на помош во вредност од 40 милијарди долари за Украина, што го отвора патот за закон што би можел да биде усвоен подоцна оваа недела, откако воената и хуманитарната помош беше прекината поради противењето на еден републикански сенатор.

Резултатот беше 81 спрема 11, во првото од трите потенцијални процедурални гласања што го отвораат патот за конечно усвојување на законот за финансирање во Сенатот, што го побара администрацијата на претседателот Џозеф Бајден, пренесе „Ројтерс“.

Претставничкиот дом ја одобри помошта на 10 мај, но процесот беше прекинат во Сенатот откако сенаторот Ренд Пол одби да одобри брзо гласање.

Слични содржини