САД немаат непријателски намери кон Северна Кореја

од Nikola Popovski

САД немаат непријателски намери кон Северна Кореја и се надеваат дека ќе одговорат позитивно на понудите за разговори за нуклеарно оружје.

Состанокот на високи американски, јапонски и јужнокорејски претставници за начините да се стави крај на конфликтот со Северна Кореја се случи еден ден откако Северна Кореја тестираше нови ракети со висок дострел.

„САД немаат непријателски намери кон Демократска Народна Република Кореја (Северна Кореја)“, рече американскиот пратеник во Северна Кореја Сунг Ким на разговорите во Токио.

„Се надеваме дека Северна Кореја ќе одговори позитивно на нашите повеќекратни понуди да се сретнеме без предуслови“, се вели во соопштението.

Северна Кореја изврши шест нуклеарни тестови и разви интерконтинентални балистички ракети способни да стигнат до САД, предизвикувајќи страв од воена конфронтација.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун три пати, но не е постигнат напредок во барањето на САД, Северна Кореја да се откаже од нуклеарната и ракетната програма во замена за ублажување на санкциите.

Администрацијата на претседателот Џозеф Бајден објави дека ќе се обиде да ја постигне целта за целосна денуклеаризација на Северна Кореја преку дипломатија, но дека нема да бара „голема спогодба“ со Пјонгјанг.,

Северна Кореја соопшти дека не гледа знаци за промена во американската политика откако Бајден дојде на власт, наведувајќи прашања како санкции, како и заедничка воена вежба САД-Јужна Кореја, за која тврди дека се подготовки за војна против неа.

Американскиот пратеник Сунг Ким во своите јавни забелешки не го коментираше тестирањето на ракетата, а подоцна рече дека тој и неговиот јапонски колега Такехиро Фунакоши и јужнокорејскиот колега Нох Киу-Дук имале „одлична дискусија“.

„Сите три земји се согласија дека треба да го продолжиме нашиот дипломатски пат, но главната цел е целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров“, рече Ким Сунг.

Министерството за надворешни работи на Јужна Кореја во соопштението наведе дека тројцата пратеници се согласиле дека „дијалогот и дипломатијата се итни за да се постигне целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров“.

Јужна Кореја и САД, исто така, разговараа за начините за ангажирање на Северна Кореја, вклучувајќи ја и можноста за заеднички хуманитарен проект, соопшти јужнокорејското министерство без повеќе детали.

Иако Јапонија и Јужна Кореја се блиски воени и економски сојузници на САД, односите меѓу соседите од Азија честопати беа затегнати околу прашањата, вклучувајќи спорови за суверенитетот и наследството на јапонската окупација на Корејскиот Полуостров од 1910 до 1945 година.

Слични содржини