САД: Неоснованите шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност во регионот“ и дека тоа „ќе предизвика враќање на спомени од напнатоста во минатото“.

Неофицијален дипломатски документ, т.н. „нон-пејпер“, кружи меѓу европските официјални лица веќе некое време, во кој се предлага поделба на Босна и Херцеговина и обединување на Косово и Албанија, пренесува „Гласот на Америка“.

„Стабилната, просперитетна иднина на Западен Балкан мора да се заснова на добро управување, владеење на правото, мултиетничка демократија и почитување на човековите права и основните слободи“, рече портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Тој додаде дека Вашингтон ги поддржува земјите од Западен Балкан на патот „кон европска интеграција и членство во клучните европски и евро-атлантски институции“.

„Соработуваме со Западен Балкан и нашите европски партнери за подобрување на јавната администрација, владеењето на правото и реформите во борбата против корупцијата, како и за промовирање на независни медиуми и енергични граѓански општества што ќе ја зајакнат европската перспектива на регионот и ќе ја унапредат долгорочна цел за слободна и мирна Европа“, се вели во изјавата на Прајс.

Тој исто така истакна дека Соединетите држави се решени да им помогнат на земјите од регионот „да ги продлабочат своите регионални економски партнерства, да ги постигнат климатските цели, да се спротивстават на руското енергетско изнудување преку диверзификација и развој на чиста енергија и да се борат против корупцијата и организираниот криминал“.

„Ние исто така сакаме да му помогнеме на регионот да се развива и просперира истовремено заштитувајќи ја кинеската стратешка инфраструктура и индустрија од штетни практики“, рече Прајс.

Повтори дека Соединетите држави се подготвени да ја поддржат работата на „сеопфатен, обврзувачки договор меѓу Косово и Србија за нормализација, заснован на меѓусебно признавање, што ги поставува темелите на долгорочна соработка и просперитет“.

„Ние го поддржуваме дијалогот со посредство на Европската унија и ги охрабруваме страните итно да се вклучат во овој процес повторно со цел да се решат техничките и политичките прашања. Ние ќе работиме со Србија и Косово за спроведување на обврските од договорот од Вашингтон, како поддршка на целосна нормализација“, рече Прајс.

Слични содржини