САД откажува дел од вакцинацијата поради недоразбирања

од Nikola Popovski

Американските власти откажуваат илјадници вакцинации против коронавирус поради недостигот на вакцини.

Државите сè уште чекаат информации за тоа колку дози на вакцини се достапни, а многу гувернери се пожалиле на федералната влада за несигурните проценки на основа, на тие кои ги организираат вакцините.

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера изјави дека се надева дека наскоро ќе бидат обезбедени 1,5 милиони вакцини на ден.

Новата администрација вети и поголема транспарентност и изјави дека ќе одржи брифинзи за состојбата со епидемијата во земјата три пати неделно.

Новата администрација се обидува да ја реши лошата комуникација меѓу сојузните влади и гувернерите како што беше за време на владеењето на Трамп, а новата директорка на Центарот за контрола и превенција на болести, Рошел Валенски изјавила дека е збунета во врска со методот на дистрибуција и не можела да зборува за залихите.

„Не можам да ви кажам колку вакцини имаме“, рекла таа пред новинарите, додавајќи дека тоа е проблем затоа што гувернерите и здравствените служби во сојузните држави не можат да планираат вакцинација.

loading...

Слични содржини