САД: Откриен голем подземен тунел под границата со Мексико

од Stefanija Kuzmanovska

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, во должина на фудбалско игралиште, во кое има струја, вентилација, железнички систем, а ѕидовите се зајакнати, објави „Гардијан“.

Истражителите утврдиле дека тунелот водел до складиштето до индустриската зона на американско тло.

Тунелот се наоѓа на 800 метри од граничниот премин Отаи Меса, помеѓу мексиканската Тихуана и американскиот Сан Диего.

Слични содржини