САД: Русија загуби половина од борбените тенкови

од Vladimir Zorba

Половина од главните руски борбени тенкови во Украина најверојатно се заробени или уништени во борба, изјави висок претставник на американската одбрана.

Селест Валандер, помошник секретар за одбрана за меѓународни безбедносни прашања, ја коментираше ситуацијата на бојното поле во петокот на виртуелен настан во Центарот за нова американска безбедносна тинк-тенк организација.

Агенцијата Франс прес, исто така, објави дека Валандер не го навела точниот број на изгубени тенкови од руската инвазија минатиот февруари, но нејзината проценка доаѓа бидејќи Украина треба да добие тешки западни тенкови од своите сојузници.

Велика Британија соопшти дека нејзините тенкови Челинџер 2 ќе бидат распоредени во Украина во март, додека Германија и нејзините сојузници имаат намера да испратат баталјон тенкови Леопард 2 во Киев до април.

САД, исто така, ветија баталјон (31) од своите тенкови М1 Абрамс, но се очекува да им биде потребно значително подолго време за да пристигнат.

Слични содржини