САД се загрижени дека преговорите за оружје меѓу Северна Кореја и Русија напредуваат

од Radmila Tasevska
373 прегледи

САД се загрижени дека разговорите за оружје меѓу Русија и Северна Кореја активно се движат напред, изјави на брифинг портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Кирби рече дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу неодамна отпатувал во Северна Кореја за да се обиде да го убеди Пјонгјанг да и продаде артилериска муниција на Русија.

Кирби нагласи дека рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун размениле писма со ветување дека ќе ја зголемат нивната билатерална соработка и додаде дека САД имаат разузнавачки информации кои укажуваат дека друга група руски претставници отпатувала во Пјонгјанг по посетата на министерот за одбрана.

Слични содржини