Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / САД со порака до Србија: Откажете ги трансакциите со Русија, вклучувајќи го и системот Панцир С1

САД со порака до Србија: Откажете ги трансакциите со Русија, вклучувајќи го и системот Панцир С1

Американскиот Стејт департмент ги повика сите сојузници и партнери да се откажат од трансакциите со Русија што може да доведат до воведување санкции според Законот за спротивставување на американските противници преку санкции(CAATSA).

Така, Стејт департментот одговори на прашањето за Гласот на Америка за испораката на првиот дел од противвоздушниот ракетен систем Панцир С1 на Србија, пренесува Танјуг.

„Во разговорите со високи владини претставници, ние постојано изразивме загриженост за набавката на руска воена опрема од Србија, вклучително и набавка на системот Панцир“, рече портпаролот на Стејт департментот.

Европската унија претходно рече дека за да напредува на патот кон европската интеграција, „Србија треба да ја усогласи својата надворешна политика со надворешната политика на ЕУ, во согласност со рамката на преговори“.

„Стратешки приоритет“

„Српската влада ја обележа интеграцијата во ЕУ како стратешки приоритет за земјата. Очекуваме Србија да постапи согласно своите обврски“, рече Питер Стано, портпарол на шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ.

Договорот за набавка на рускиот ракетен систем Панцир С1 меѓу Србија и Русија е постигнат за време на заедничката воена вежба „Словенечкото братство“, што се одржа во октомври 2019 година.

Вториот дел од системот за артилериско-ракетна одбрана Панцир С1, кој Србија го набавува од Русија, пристигна на воениот аеродром „Полковник-пилот Миленко Павловиќ“ во вторникот наутро, јавија руските медиуми, а пренесе Танјуг.

Дел од системот беше испорачан со авион Ан-124 Руслан, со регистарски број РА-82038, исто како и првиот дел од испораката.

Договорот за набавка на една батерија Панцир C1, која се состои од шест системи, беше склучен минатата година и испораките се очекува да продолжат во наредниот период.

loading...