Сагата за Симонс би можела да трае четири години

од Vladimir Zorba

Целата приказна за кошаркарот на Филаделфија, Бен Симонс никако да добие епилог.

Токму кога се врати и сите мислеа дека односите се средени, Австралиецот се појави на тренингот со телефон во џебот и беше целосно незаинтересиран.

Не се ни збогуваше со соиграчите.

Генералниот директор на Сиксерс, Дерил Мори, истакна дека целата приказна за Симонс може да трае до крајот на неговиот договор.

„Можеби мислите дека се шегувам, но тоа не е така. Ова може да потрае четири години. Секој ден ќе очекуваме Бен да се врати или ќе го замениме за играч кој прави разлика“, рече тој.

Но, кој би бил тој играч или, уште подобро, кој е подготвен да ризикува во овој момент и да потпише со Симонс. Во текот на летото, имаше обвинувања за трговија со Демиен Лилард, но Портланд беше заинтересиран да го отстапи само Си -Џеј Мекалум, зделка за која Мори не беше заинтересиран.

Неодамна, беше спомната трговија со Индијана Пејсерс, што би значело дека Малком Брогдон и Карис Леверт би се преселиле во Филаделфија заедно со пик од првото коло на Драфтот, но и таа приказна замре.

Сигурно е дека Филаделфија е во неволја. Проблематичниот кошаркар не настапи ниту на отворањето на сезоната во која неговиот тим славеше против Њу Орлеанс, а навивачите имаа само едно прашање: „Каде е Симонс?“

Слични содржини