Сајбер тим на руската влада ќе ја истражува „Squid Game“

од Nikola Popovski

Рускиот сајбер тим волонтери „Лига за безбеден интернет“ ќе ја испита огромната популарност на јужнокорејската телевизиска серија „Squid Game“, по обвинувањата дека руските млади имитираат насилни сцени од детски игри, пренесува порталот „themoscowtimes.com“.

Дистопискиот глобален хит, каде најмаргинализираната популација во Јужна Кореја се натпреварува во традиционалните детски игри за шанса да освои 45,6 милијарди вони (38 милиони американски долари) и може да загуби играчи во играта, е на пат да стане најголемото шоу на Нетфликс досега, за еден месец по објавувањето. За само десет дена од објавувањето, заврши на првото место по гледаност на Нетфликс во Америка.

Според веб-страницата Подиом, „Лигата за безбеден Интернет“, поврзана со руската влада, го прифати повикот да започне истрага за серијата „откако доби неколку поплаки од родители“.

Во соопштението од Лигата се вели дека „многумина во Русија и во странство се загрижени за серијата“. Тие веруваат, како што велат, дека некои гледачи, особено младите, би можеле да бидат во искушение да ги повторат сцените од „Squid Game“. Дури и со старосната граница, децата, како што тврдат, ќе продолжат да ја гледаат оваа серија како и секој друг филм со ознака „+ 18“ на „онлајн-кината“.

Лигата е основана во 2011 година од руската државна компанија за комуникации Ростелеком, како и приватни телефонски, интернет и софтверски компании со цел борба против детската порнографија, според новинската агенција РСЕ / РС, финансирана од САД.

Сепак, критичарите тврдат дека целта на Лигата е да ги следи руските социјални мрежи во потрага по други малициозни содржини.

Русија има историја на цензурирање или уредување сцени од странски филмови, обично оние што прикажуваат ЛГБТ теми или чувствителни теми од советското минато на Русија, кои се појавуваат на големите екрани во земјата.

Слични содржини