Сајмон Кауел го откажува The X Factor по 17 години

од Stefanija Kuzmanovska

Иако ни даде некои од најиконските моменти во историјата на ТВ-шоуто за таленти, 17-годишното работење на The X Factor дојде до неговиот крај.

Творецот и главен судија Сајмон Кауел, наводно, ја откажал оригиналната верзија на шоуто во Обединетото кралство, откако се плашел дека може да стане „шега“ поради намалените бројки на гледаност.

Пред десет години, The X Factor доминираше во саботата навечер на ТВ, започнувајќи ги кариерите на оние како One Direction, Little Mix и JLS. Финалето на шоуто во 2010 година имаше 17,2 милиони гледачи.

Како и да е, најновата серија во Велика Британија, која се емитуваше во 2018 година, не успеа да влијае, привлече само 5,3 милиони гледачи за последната епизода и рутински беше урната од рејтингот на Strictly Come Dancing на Би -Би -Си.

Извор тврди дека Кауел донел одлука да го прекине шоуто во Обединетото Кралство додека работел на развивање на ново шоу наречено Walk The Line, опишано како „музичка верзија на Кој сака да биде милионер“.

Слични содржини