Актуелно
Почетна / Магазин / Сакате да станете веган? Овие совети мора да ги следите и применувате

Сакате да станете веган? Овие совети мора да ги следите и применувате

Искусните вегани кои долго време го практикуваат тој режим на исхрана споделуваат совети со оние кои се почетници или кои сакаат да направат промена во начинот на исхрана.

Првиот совет е да почнете со растителна храна што е одгледана на природен начин. Не се обидувајте да ги исфрлите сите омилени намирници од исхраната веднаш, туку тоа правете го чекор по чекор. Сепак, житарките и мешункастите плодови можат да ви помогнат да се заситите и да ја добиете потребната енергија во текот на денот.

Избегнувајте алтернативи на месо и млеко колку можете подолго.

Повеќе совети околу оваа транзиција прочитајте ТУКА.

loading...