„Само вклучете го звукот“: Еве како звучеше вчерашниот земјотрес во Петриње

од Stefanija Kuzmanovska

Областа на Петриње беше потресена во саботата во 15:43 часот од прилично силен земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, објави хрватската сеизмолошка служба.

Интензитетот во епицентарот беше на 5-тиот степен од ЕМС-скалата, а земјотресот се почувствува во пошироката околина на Петриње, Сисак и Глина.

Силата на земјотресот е можеби најдобро докажана од снимките од надзорните камери споделени на социјалните мрежи. Во еден момент, можете да видите како камерата започнува силно да се тресе, а треперењето е проследено со морничав татнеж.

„Само вклучете го звукот“, пишува vrijeme.hr во својата објава на Инстаграм.

Според сведочењето на корисниците на веб-страницата ЕМСЦ, земјотресот бил почувствуван во делови на БиХ, но и во пошироката област на Загреб, од каде сè уште доаѓаат извештаи за благи потреси.

Слични содржини