Samsung го „трола“ Apple за објавата за iPhone 13

од Vladimir Zorba

Веднаш по вчерашната презентација на паметните телефони од серијата iPhone 13, конкурентот Samsung објави неколку пораки на социјалните мрежи, со кои се исмејуваа таканаречените иновации кои долго време се присутни во уредите на јужнокорејскиот производител.

Apple е горд што може да објави дека iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max имаат екрани ProMotion со стапка на освежување до 120Hz за прв пат во линијата. Но, Samsung потсети дека неговите паметни телефони веќе долго време се опремени со екрани од 120Hz.

Очигледно, Samsung го обвинува Apple дека презентира нешто на што корисниците на паметните телефони со Android одамна се навикнати.

Уште минатата година, Samsung Galaxy S20 дојде со поддршка за режим 120Hz, кој потоа се појави во Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S21 и Galaxy Z Fold3. Во исто време, последниот од наведените модели доби не само флексибилен екран, туку и камера под екран.

Samsung, исто така, не успеа да му наштети на својот конкурент, дури и не навестувајќи паметни телефони со преклопување: „Замислете колку поинтересен би бил новиот iPhone ако може да се преклопи на половина“, велат Корејците.

„Дали некој друг има чувство за дежа ву?” Или само ние?“, коментираше Samsung Mobile US на социјалната мрежа Твитер.

Слични содржини