„Сан“: Вториот најголем трансфер во историјата, Кејн оди во Сити за 187 милиони евра!

од Nikola Popovski

Најпознатиот островски таблоид пишува дека Сити веќе го подготвил капитенот на Англија да добие статус на најплатен фудбалер во Премиер лигата.

Сака британски „Сан“, како најголем таблоид на Островот, да фрла бомби. Така синоќа побрзаа да го објават трансферот кој, ако се реализира, ќе биде не само највпечатлив летово, туку и еден од најгласните во историјата на фудбалот.

Уште од крајот на последното издание на Премиер лигата, Хари Кејн најави потенцијална промена на средината и веќе подолго време е јасно дека, доколку се случи, новиот дом ќе се вика „Етихад“. Но, Сан тврди дека Даниел Леви се согласил да ја пушти првата sвезда на тимот во Манчестер Сити за не помалку од 187 000 000 евра.

И не само тоа. Исто така, пласирана бепе информација дека „Граѓаните“ веќе го подготвија статусот на најдобро платен играч во Англија за најдобриот стрелец во Премиер лигата, при што тој би заработувал 400 000 фунти неделно, односно близу 470 000 евра. Тоа би било над 24.000.000 евра годишно. Во моментов рекордер по годишна заработка е Кевин де Бруин со нешто повеќе од 23.000.000 евра.

Британскиот таблоид, во согласност со својата препознатлива практика, се повикува на неименувани извори. Тие велат дека Леви му претставил на Кејн задоволителни вести минатата недела и дека тогаш паднал договорот со Сити за платата и договорот што треба да биде потпишан за четири или пет сезони.

„Хари е воодушевен. Никогаш не сакаше да оди со лоши финансиски услови што нема да бидат задоволителни за Тотенхем “, вели неименуваниот извор на „Сан“.

Доколку британски Скај ги објавеше овие информации, веќе можевме да направиме проекции за Кејн како МВП на лигата, односно да го замениме Килијан Мбапе од второто место на вечната листа на најскапи фудбалски трансфери. Сепак, бидејќи станува збор за Сан, ќе мора да почекаме за понатамошен развој на ситуацијата или целосен демант.

 

Слични содржини