„Се колнам во Алах, ова е само почеток“: Страшни закани се појавија на профилот на Твитер на виенската полиција

од Берта Китинска

Страшни закани од неидентификуван исламист се појавија на официјалниот профил на Твитер на виенската полиција, која ги предупреди граѓаните за терористичкиот напад што се случи во главниот град на Австрија.Нападите беа извршени на шест локации, а досега се потврдени тројца мртви, вклучувајќи и еден терорист. медиумите објавија дека има најмалку седум жртви.

Само неколку минути по објавата, заканите се појавија на Твитер на виенската полиција.

“Се колнам во Алах, ова е само почеток”, напиша извесен Абдилмунтаким ал Иракин. “По волја на Алах, оваа битка нема да заврши во Ирак или Сирија. Ние ќе победиме. Подгответе се, бидејќи борбата штотуку започна”, стои во објавата.

Следната порака беше објавена претходно денес од истата наредба: „Подготвивме изненадување за вас“. Полицијата потврди дека нападите биле извршени на шест различни места во Виена. Еден напаѓач беше убиен, неколку цивили беа сериозно ранети.

Според првите официјални извештаи, во виенските болници има 15 повредени.

loading...

Слични содржини