Се огласи српскиот претседател Вучиќ: Почина патријархот Иринеј

Патријархот на Српската православна црква, Иринеј, почина, пренесоа српските медиуми.

Вчера патријархот како што беше јавено беше во значително влошена состојба. Тој имаше позитивен Ковид тест на 4. ноември, а веќе следниот ден беше хоспотализиран.

Инаку, тој по четири дена откако го предводеше погребот на црногорскиот митрополит Амфолохие, се зарази и последиците се одразија на неговото здравје.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека патријархот Иринеј починал. Тој на Инстаграм, заедно со црно-белата фотографија од патријархот Иринеј, напиша:

„Ми беше чест да те познавам. Луѓето како тебе никогаш не заминуваат”.

 

Слични содржини