Се појави нова мутација: Комбинацијата од британски и индиски вид, се шири во една земја

од Берта Китинска

Ситуацијата е критична.Виетнамскиот министер за здравство Нгујен Тан Лонг денес потврди дека е откриена нова варијанта на коронавирус, комбинација на индиски и британски сој кој брзо се шири, пренесе „ VnExpress “.

Лабораториските култури на новата варијанта, што е многу попренослива од претходно познатите типови, откриле дека вирусот се реплицира многу брзо, што објаснува зошто толку многу нови случаи се појавиле на различни локации за краток временски период, рече Нгујен Тан Лонг.

Откако успешно го држеше ковид-19 под контрола поголем дел од минатата година, Виетнам сега се бори против епидемијата што се шири побрзо, а од крајот на април 31 од 63 градови и провинции заразиле скоро 3.600 луѓе, што претставува повеќе од половина од вкупната инфекција во земјата. Оваа земја во Југоисточна Азија досега има регистрирано 6.396 случаи на коронавирус и 47 смртни случаи.

Слични содржини