„Се причестуваш, на излегување од црква те ставаат во комбе и 14 дена во Пепелиште“ : Твитер реакции по повод Велигден

од Берта Китинска

Полицијата ќе врши контроли покрај храмовите на МПЦ-АО во саботата пред Велигден и за време на велигденските празници, откако Владата минатата недела го зајакна полицискиот час, кој ќе почне од Петок во 16.00 часот и ќе трае се до Вторник до 05.00 часот.

Од МПЦ веќе го повикаа свештенството и верниците да ги почитуваат владините мерки против ширење на коронавирусот.  Владиката Тимотеј објасни дека црквите се отворени, но верниците би можеле да дојдат само кога нема забрана за движење.

Разбирливо и очекувано  дека по овие одлуки станаа главната тема на социјалните мрежи.

Еве дел од нив:

https://twitter.com/KSinadinovska/status/1250429071785218052

loading...

Слични содржини