Се продава 1995 Ferrari F50, се очекува да достигне цена од 6,5 милиони долари

од Vladimir Zorba

Кога беше претставен, Ferrari F50 сè уште остана во сенка на својот легендарен претходник F40, но по речиси три децении стана еден од најпосакуваните и највредните модели од Маранело, што се одразува и по неговата цена.

Ferrari произведе само 349 примероци од моделот F50, а примерот на фотографиите носи број на шасија 103274 и беше осми што ја напушти фабриката во октомври 1995 година. Обоен е во црвено Rosso Corsa, додека внатрешноста е Nero црна.

Аукциската куќа RM Sothebys, која ќе го продаде автомобилот во декември, тврди дека првиот сопственик бил Hong Seh Motors од Сингапур. Сопственикот на салонот долги години го чувал во својот дом, кој во 2013 година го продал во САД. Автомобилот поминал само 1.005 километри, а во 2014 година добил сертификат за оригиналност на шасијата, моторот, менувачот и каросеријата.

Ја има целата документација вклучувајќи ја и нарачката, како и куќиштето за отстранливиот покрив.

F50 е придвижуван од 4,7-литарски атмосферски V12 мотор кој, кога е нов, испорачува 513 КС и 470 Nm вртежен момент и овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 3,7 секунди и максимална брзина од 325 km/h. Има 14-инчни дискови напред и 13,2-инчни дискови во задниот дел.

Новиот сопственик се очекува да издвои меѓу 5,5 и 6,5 милиони долари за овој фантастичен Ferrari F50.

Слични содржини