Се продава легендарното порше на Марадона, цената е вистинска ситница (ФОТО)

од Nikola Popovski

Порше 911 Карера, еден од најубавите автомобили на сите времиња, е на аукција. Сепак, овој е посебен не само по дизајнот, туку и по тоа што беше во сопственост на Диего Армандо Марадона.

Спортскиот автомобил е совршено зачуван, па делува како воопшсто не бил користен и покрај фактот дека легендарниот Аргентинец помина 120.000 километри во него.

Тоа е возило што излезе во границите на серијата Карера, создадена од компанијата Порше во раните 90-ти.

Ел Пибе ја купи својата копија во ноември 1992 година, и тоа беше само еден од 1.200 автомобили од овој тип произведени за две години.

Автомобилот на Марадона беше понуден од позната аукциска куќа, а во описот се вели дека тој е скоро во целосно оригинална состојба, како и дека има и оригинален мотор Карера 2 со моќност од 250 коњски сили.

Ја задржа оригиналната и уникатна сребрена боја, додека внатрешноста била покриена со кожа, така што останала подеднакво привлечна скоро 30 години по производството.

Автомобилот се очекува да достигне цена помеѓу 150 и 200 илјади евра, а ќе биде дел од серијата ексклузивни возила на аукција.

Тој автомобил бил во сопственост на неколку сопственици, но легендарниот Аргентинец е најпознат. Во текот на 1993 година тој возел 178 километри на час со ова возило, поради што беше казнет за брзо возење во Севилја.

Да потсетиме, Марадона почина во ноември минатата година.

loading...

Слични содржини