Се продава шеширот што Мајкл Џексон го носеше кога го изведе првиот „moonwalk“.

од Vladimir Zorba

Непосредно пред да ја изведе својата прва „moonwalk“, препознатлив танцов потег, Мајкл Џексон ја фрли шешир од сцената, а 40 години подоцна тој се продава на аукција во Париз.

Тоа беше на 25 март 1983 година кога беше прославена 25-годишнината од постоењето на познатата издавачка куќа Motown.

Кралот на попот на врвот на својата слава го симна шеширот додека ја пееше неговата хит песна „Billie Jean“, хит што беше емитуван на 16 мај 1983 година од американскиот NBC.

Вредноста на шеширот се проценува на 60.000 до 100.000 евра и ќе биде главна атракција на аукцијата што ќе се одржи на 26 септември во хотелот Drouot во Париз, каде ќе бидат понудени околу 200 парчиња рок сувенири.

Настанот го организираат галеријата Artpèges и аукциската куќа Lemon Auction, која минатата година предизвика сензација со гитарата на Ноел Галагер, скршена во ноќта на распадот на Oasis. Се продаваше за 385.500 евра со дополнителни трошоци.

„Еден човек по име Адам Кели го зеде шеширот на Џексон, „мислејќи дека персоналот на пејачот ќе дојде и ќе го земе, но тие не го направија тоа“, рече Артур Перо од галеријата Artpeges, додавајќи дека вредноста на предметите на Џексон неодамна паднала поради „продажба на фалсификати и обвинувањата против него“.

Кели го чувал неколку години, а потоа го продал на американски колекционер. Шеширот помина низ неколку приватни колекции и сега се продава на аукција во Париз, изјави Перо.

„Тоа е првиот модел на шешир што кралот на попот го носел на своите настапи“, истакнува Перо.

Аукцијата, меѓу другите предмети, вклучува и гитара во сопственост на легендарниот блуз играч Т-Бон Вокер, која може да достигне цена и до 150.000 евра, костум што го носеше Мартин Гор од Депеш Мод и една од златните плочи на Мадона.

Слични содржини