Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Се разболувате повеќе од двапати годишно? Еве што да направите за да го запрете тоа!

Се разболувате повеќе од двапати годишно? Еве што да направите за да го запрете тоа!

Се проценува дека здраво возрасно лице обично има настинка или се разболува двапати годишно. Оние со значително поголем број на инфекции годишно треба внимателно да размислат за нивниот имунитет.

Еве што можете да направите сами.

Храна за имунитет

Ц Витамин – пиперки, брокула, грејпфрут, мандарина, портокали, лимон, зелка

Пробиотици и пребиотици – ферментирани млечни производи и корен од цикорија, наут, кромид и банани

Антиоксиданти – Тие се кријат во овошјето и зеленчукот со жолта, портокалова и црвена боја како тиква и моркови кои содржат каротеноиди, розовата боја дава сила (цвекло и црвена зелка), а зелената храна е извор на антиоксидансот хлорофил

Шест порции овошје и зеленчук на ден

Витаминот Ц е на врвот на листата на работи што го зајакнуваат имунитетот, па затоа е неопходно да се јаде храна која има доволно. Како прво, тука се пиперките, брокулата, агрумите како грејпфрут, мандарини, портокали и лимони и вашата омилена зимска специјалност – кисела зелка. Високи нивоа на витамин Ц исто така имаат карфиол и прокељ. Соодветно дневно внесување на витамин Ц може да се постигне со внесување на шест порции овошје и зеленчук, а најдобро е да ги дистрибуирате во текот на денот за да се искористи целиот витамин Ц и да се спречи екскреција на вишок урина.

На пример, една порција свежо овошје може да содржи две или повеќе мали плодови, на пример две сливи, мандарини, киви. Друга опција е едно јаболко – една порција.

Кога станува збор за зеленчук, една порција се состои од четири лажици спанаќ или зелена салата или три полни лажици варен зеленчук. Ако јадете салата, една порција е три стапчиња целер или парче краставица или еден среден домат или седум чери домати .

Редовно мијте ги рацете

Кога бевме деца, учевме преку песна дека пред и после јадење треба да ги миеш рацете. Многумина во меѓувреме го заборавија.

Редовното миење на рацете треба да биде наша навика, а исто така е и најевтината превентивна мерка. Ова спречува ширење на многу заразни болести пренесени од нечисти раце, од обична настинка, грип, до заразна дијареја, заразна жолтица и др.

Рацете треба секогаш да се мијат пред и после јадење, пред да контактирате со мало бебе, со болно лице и после употреба на тоалетот, патување, враќање од работа, одење, контакт со животни, контакт со болно лице, бришење на носот, кашлање, кивање. .. Лесно – измијте ги рацете!

Лицата кои вежбаат се поотпорни на болести

Еден од важните фактори за подигање на имунитетот е умерено вежбање. Некои студии споменуваат дури 50% поголема еластичност на активните луѓе отколку оние склони кон седентарен начин на живот.

Аеробен тренинг (брзо одење или возење велосипед за 30-40 минути) честопати се смета за најдобра вежба за спречување на заболувања и одржување на здравјето.

loading...