Сè уште ништо од пензија: Ангела Меркел има нова понуда за работа

од Nikola Popovski

Иако пред само неколку месеци поднесе оставка од функцијата германска канцеларка, кога објави дека се пензионира, нова шанса е пред Ангела Меркел, која доби понуда за работа од шефот на ОН, Антонио Гутереш.

На Меркел и е понудена водечка улога во „советодавниот одбор на високо ниво за глобални јавни добра“, објавија германските медиуми.

Во извештајот не се прецизира обемот на работа на советодавниот одбор, но се наведува дека меѓународните тела како ова се занимаваат со глобални прашања како што се озонската обвивка, безбедноста на воздухопловството и светската трговија.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш лично ѝ напишал писмо на Меркел, во кое ѝ понудил нова работа. Сепак, шансите поранешната канцеларка да ја прифати таа функција се сметаат за доста мали, со оглед на тоа што официјалниот одговор на Меркел се уште не е пристигнат.

Ангела Меркел минатиот месец по 16 години ја напушти функцијата германска канцеларка.

Меркел јавно не ја коментираше објавената понуда. За време на кампањата за избор на нов генерален секретар на ОН во 2016 година, германските и странските медиуми сугерираа дека тоа би било добар избор за водење на организацијата.

Поранешните шефови на држави и политички ветерани често ги заземаат највисоките позиции во ОН. Самиот Гутереш беше премиер на Португалија, додека Мишел Бачелет, кој двапати беше избран за претседател на Чиле, е главен пратеник на глобалното тело за човекови права.

Слични содржини