Седата Салма Хајек – нокаут за жените со комплекси

од Vladimir Zorba

Холивудската актерка Салма Хајек е една од ретките која не се срами од стареењето – а доказ за тоа е фотографијата со која воодушеви многу жени.

Зад себе има завидна кариера и е една од актерките кои немаат комплекси поради годините. Салма Хајек има 55 години и не се обидува да остане „засекогаш млада“.

Затоа сподели прекрасна фотографија на која покажа сосема природен феномен што доаѓа со возраста – седа коса. Таа има сива коса во својата бујна коса, но не се замара премногу со неа.

„Коса на мудроста“, напиша актерката покрај фотографијата што ја објави на својот Инстаграм профил.

Отсекогаш отворено зборувала за својот изглед, и е голем поддржувач на целосно природните изданија.

„Кога ќе ги погледнам моите слики во 30-тите и 40-тите години, се гледам себеси многу поубава отколку што мислев во тоа време. Бев прилично критична кон себе, па сега кога ќе се погледнам во огледало размислувам за работи што не ги гледам во моментот и како ќе си се допаднам за 10 години“, рече таа во една прилика.

Салма не сака да се шминка премногу, па затоа се чувствува најдобро кога воопшто не треба да се грижи за својот изглед.

„Омилени денови ми се кога не мора да се шминкам и кога не морам да се гледам во огледало затоа што навистина не ми е грижа како изгледам. Тогаш сте целосно присутни и не сте оптеретени со неважни работи“, рече таа.

Сепак, како и многу жени, не е дека воопшто не размислува за промените во лицето и телото што и ги донеле годините. Едно нешто ја мачи особено.

„Најлошиот дел од стареењето се моите очи. Но, тоа не се борите, туку самите очи. Јас сум визуелен тип и сега веќе не можам да читам без очила. Тоа е навистина тажно. Оштетувањето на видот за мене беше полошо од менопаузата“, призна актерката.

View this post on Instagram

#selfiesunday #nofilter #nature

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek) on

Салма ја започна својата блескава кариера во мексикански теленовели, но брзо се проби во Холивуд благодарение на хит филмовите „Десперадо“, „Од самрак до зора“ и „Догма“. Сепак, круна на нејзината кариера е секако улогата на Фрида Кало, уметница која неверојатно живописно ја прикажа во биографски филм.

loading...

Слични содржини