Седумдесет рудари останале затрупани во рудниците по земјотресот во Тајван

Земјотресот и последователните потреси предизвикаа и 24 одрони и оштетувања на 35 патишта, мостови и тунели.

од Бети Божиноска
154 прегледи

Седумдесет рудари останаа затрупани во два рудници за јаглен во областа хепинг во централен Тајван по силниот земјотрес. Во едниот рудник има 64, а во другиот шест, соопштија пожарникарите.

Најмалку девет лица загинаа, а повеќе од 930 се повредени во земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што денеска ја погоди тајванската област Хуалиен, недалеку од епицентарот на истокот на островот.

Земјотресот и последователните потреси предизвикаа и 24 одрони и оштетувања на 35 патишта, мостови и тунели. Властите изгубиле контакт со 50 луѓе кои патувале со минибус низ Националниот парк Тароко, бидејќи мобилните комуникации се прекинати.

Слични содржини