Секс да, теретана не: Српски епидемилог објаснува како треба да се однесувате после вакцинацијата

од Nikola Popovski

Српскиот професор и доктор Бранислав Тиодоровиќ за српските медиуми истакнал дека без оглед која вакцина ќе ја примат граѓаните, по имунизацијата треба да живеат нормално и да избегнуваат тешка физичка активност неколку дена.

„По вакцинацијата против коронавирусот, треба да се води сосема нормален живот, само неколку дена треба да се избегнува тежок физички напор, како на пример одење во теретана, но тоа не мора да значи воздржување од сексуални активности“, вели епидемиологот проф за Курир. Д-р Бранислав Тиодоровиќ, член на кризниот штаб.

„Оној што вежба, има постојани посилни физички активности, како што е одење во теретана секој ден, не треба да оди таму најмалку пет или шест дена. Тоа е затоа што за неколку дена по вакцинирањето, можни се реакции по вакцинацијата, како што се блага треска, болка во раката, можеби мала слабост, губење на апетит. И, тоа се однесува на апсолутно сите три вакцини, „Фајзер-Бајонтек“, руската „Спутник V“ и кинеската „Синофарм“. Сите три вакцини се разликуваат само во технологијата на производство“, објаснува за проф. Тиодоровиќ.

Тој додава дека ова е едноставно за да се поштеди телото за да може позитивно да реагира на вакцината и да произведува антитела.

„Секој физички напор е провокација за организмот, со фактот дека ќе биде многу поблаг кај младите, а може да биде посилен и кај лица постари од 65 години и хронични пациенти. И затоа треба да ги избегнуваат теретаните. Исхраната треба да биде нормална, без никакви додатоци. Иако е пандемија, ние дефинитивно користиме цинк и витамин Д за да го зајакнеме имунитетот. Не е забрането да пиете чаша или две алкохол, но и да не одите пијани дома. Пушењето нема никаква врска со вакцините и производството на антитела, туку со фактот дека тоа секако е штетно за здравјето“, вели проф. Тиодоровиќ.

Проф. Тиодоровиќ исто така посочува дека нормалниот живот подразбира мерки – маска и социјална дистанца.

„Дури и кога ќе ги примиме обете дози на вакцината, мора да носиме маска, бидејќи голем број луѓе нема да бидат вакцинирани поради контраиндикации, а сè уште немаме колективен имунитет. Исто така, мерките сè уште се на сила и мора да останат такви, особено поради појавата на британскиот вид и кај нас“, вели епидемиологот.

loading...

Слични содржини