Селами: Новото законско решение обезбедува попис на сите државјани

од Берта Китинска

Законот за попис  кој се предлага може да се донесе со просто мнозинство од 61 глас или просто кажано на сила да помине, но овој закон треба да се уреди и спроведе една операција и процес каде треба да биде застапена сеопфатноста, вели во Топ Тема, Илми Селами од ДУИ.

Тој напоменува дека се треба да се вклучат во дебатата сите чинители и политички партии и да застанати сите заеднички зад одлуката.

Ние ги молиме сите чинители и да разговараме за да ги донесеме најдобрите решенија и штом се донесат да застанеме зад нив заеднички, за овој закон што е поднесен во Државниот завод за статистика се има дебатирано три месеци, ова законско решение  обезбедува попис на сите државјани, вели Селами.

loading...

Слични содржини