Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Семејството на Џорџ Флојд најави тужба против Минеаполис

Семејството на Џорџ Флојд најави тужба против Минеаполис

Адвокатите за семејството на убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд објавија денеска дека планираат тужба против американскиот град Минеаполис и полициските службеници кои се обвинети за смртта на Флојд.

Флојд почина на 25 мај, откако полицискиот службеник Дерек Шовин, белец, го притисна со коленото на вратот околу осум минути.

Шовин е обвинет за убиство од втор степен, убиство од трет степен и несовесно убиство, потсетува АП.

Останатите тројца полицајци, кои учествувале во апсењето на Флојд, Ту Тао, Томас Лејн и Џеј Кенг, се обвинети за помагање и поттикнување на убиство од втор степен и несовесно убиство.

Сите четворица полицајци беа отпуштени по убиството на Флојд, кое предизвика протести низ целиот свет и се претвори во национален пресметка со расизмот во Соединетите држави.

Објавувањето на тужбата беше објавено во истиот ден кога судот дозволи јавно прегледување на видеото од камери за каросерија на двајца полицајци, Лејн и Кенг.

loading...