Серена загуби во јубилејниот 1000-ти натпревар во кариерата

од Vladimir Zorba

Американската тенисерка Серена Вилијамс загуби во јубилејниот 1000-ти натпревар во кариерата од Аргентинската Надја Подороска со 7: 6 (6), 7: 5 на Мастерсот во Рим.

Подороска славеше по 108 минути игра.

Аргентинката во осминафиналето ќе ги одмери силите со хрватската тенисерка Петра Мартиќ.

Слични содржини