Актуелно
Почетна / Спорт / Сергеј Милинковиќ-Савиќ: Да го освоиме Скудетото? Зошто да не?

Сергеј Милинковиќ-Савиќ: Да го освоиме Скудетото? Зошто да не?

Лацио ја најави борбата за титулата.

Со победата над Интер (2: 1), небесно-сините гости му дојдоа на лидерот Јувентус на еден поен, но повеќе од тоа, тие веруваат дека можат да стигнат до Скудетото, со тоа што 19 кола по ред не почувствувале горчина на поразот.

Фудбалерот на српската репрезентација Сергеј Милинковиќ-Савиќ, повторно брилијантно на теренот, постигна гол за пресврт, за победата над Интер. Иако во пресрет на дербито тој рече дека целта на тимот е да се рангира меѓу четирите најдобри и да влезе во Лигата на шампионите, сега неговите апетити се зголемија.

„Имаме обврска оваа сезона да го освоиме местото во Лигата на шампионите, но ако сме на врвот до самиот крај, зошто да не го освоиме Скудетото? Интер сигурно нема да се откаже без оглед на поразот и ниту ние, што и да се случи во наредниот период “, рече Сергеј.

Повторно српскиот ас доби бројни пофалби за играта, неговите фантастични потези на средина на теренот, каде знаеше да ја скрие топката од играчите од средниот ред Интер, ја кренаа публиката на нозе. Голот аа 2-1 дојде како шлаг на тортата.

„Јас постигнав гол, но победата се должи на целиот тим. Вистината е она што зборувавме пред некој ден, дека сме вистинско семејство и сакаме да остане на тој начин. Интер не играше толку добро во првото полувреме, бевме подобри, но тие постигнаа гол. Во соблекувалната, си рековме едни на други дека ова е наша вечер, наша игра, се вративме на теренот и направивме пресврт “, истакна Милинковиќ-Савиќ.

loading...