Шефот на НАТО ја обвини Белорусија за киднапирање на авионот, бара ослободување на новинарот

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во вторникот рече дека присилното слетување на патничкиот авион во Минск е државно киднапирање и повика на итна меѓународна истрага и ослободување на опозицискиот новинар Роман Проташевиќ.

„Ова е државно киднапирање и покажува како режимот во Минск ги напаѓа основните демократски права и ја гуши слободата на изразување и независните медиуми“, рече Столтенберг во видео пораката за поздравување на санкциите на ЕУ против Белорусија.

„Мора да се спроведе итна меѓународна истрага. Новинарот Роман Проташевиќ и неговата придружничка Софија Сапега мора веднаш да бидат ослободени“, рече шефот на НАТО.

По средбата со естонската премиерка Каја Калас, Столтенберг рече дека присилното слетување на патничкиот авион е „опасно и неприфатливо“.

Членките на НАТО ќе се состанат подоцна во вторник за да разговараат за случајот.

Слични содржини