Шефот на „Вагнер“ избран за личност на годината во категоријата „Организиран криминал и корупција“

од Stefanija Kuzmanovska

Центарот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) го прогласи основачот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин за „Личност на годината“ во номинацијата „Организиран криминал и корупција“, се наведува нивната веб-страница.

„Евгениј Пригожин оваа година стана жив симбол на најстрашните руски феномени. Валкани пари, примитивно насилство, цинизам и неказнивост дури и според руските закони – сите деривати на државно санкционираната корупција се комбинирани во нив“, се вели во соопштението на OCCRP.

Според Дру Саливан, главен уредник на OCCRP, Пригожин ја заслужил наградата за неговите активности насочени кон „проширување на бруталното и корумпирано влијание на Русија, неговата подготвеност да го ограби Владимир Путин и да ги казни неистомислениците“.

Во извештајот на центарот посебно внимание се посветува на „Вагнер“ создаден од Пригожин, кој е „познат по крвавата трага што ја остави во конфликтните зони ширум светот“.

„Каде и да одат борците на Вагнер, ќе следи и загрозувањето на човековите права. Од Сирија до Камерун, од Сомалија до Мали, тие се обвинети за силување, грабеж, убиства и тортура“, се вели во извештајот на OCCRP.

OCCRP ја доделува наградата за организиран криминал и корупција на годината од 2012 година. Во 2014 година, Центарот оваа награда му ја додели на рускиот претседател Владимир Путин, а во 2021 година на Александар Лукашенко.

„Вагнер“ беше вклучен во војната во Украина од самиот почеток. Неговите платеници, од кои многумина се поранешни затвореници, се обвинети за бројни воени злосторства.

Слични содржини