Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

од Vladimir Zorba

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА.

grcija bankrot

Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 часто по локално време, половина час подоцна од претходно договореното, со цел да имаат време министрите за разгледаат нов документ за Грција.

Австрискиот минситер нагласи дека Грција отфрла секако компромис и постојано поставува нови барања. – Според мене е изненадувачки колку неодговорно однесување е тоа, изјави тој.

Слични содржини