Шилегов: Време е Милошоски да го напушти Собранието, два пути му падна косата до сеа

од Берта Китинска

Поранешниот градоначалник на град Скопје, Петре Шилегов се огласи со реакција по повод вчерашниот инцидент во Собранието за време на седницата на Комисијата за европски прашања.

-Време е Антонио Милошоски да го напушти Собранието. Два пути му падна косата до сеа …П.С. Статусот е политички, не физички …, напиша Шилегов.

Вчерашниот ден го одбелажа инцидентот во Собранието кога претседателот на Комисијата за европски прашања почна да фрла со предмети кон пратениците од опозицијата. Настана и турканица на расправата за законските измени со кои на судиите кои наскоро треба да се пензионираат треба да им се продолжи работниот век до избор на нови.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се противеа на законските измени, го заобиколија пултот на поранешниот министер за образование Арбар Адеми од ДУИ, а тој прво го удри Антонио Милошоски по раката и почна да фрла со филџан, шише и скрши дел од опремата.

Слични содржини