Шницли со сенф и оригано

од Stefanija Kuzmanovska

Состојки:

– 4 свински шницли

– 1 лажица сенф

– 2 лажички сув билен зачин

– оригано, по желба

– масло за пржење

– сол

Подготовка:

Измијте ги шницлите, избришете ги со хартиена крпа.

Посипете ги со суви билни зачини и оригано од двете страни.

Само едната страна од месото добро истријте ја со сенф.

Загрејте тава, можете да користите и грил тава.

Печете ги шницлите на скара со страната со сенф нагоре.

Потоа печете и од таа страна. Околу две минути се доволни од секоја страна.

Намалете ја температурата, покријте ги шницлите со вода, покријте ја тавата до половина и динстајте полека околу 30 минути.

Кон крајот еднаш свртете ги шницлите за и горната страна малку да порумени.

Слични содржини